Szanowni Rodzice!

Zgodnie z Rozporządzeniem MEN od środy 25 marca 2020 r. rozpoczynamy obowiązkowe kształcenie na odległość według nowego rozkładu zajęć. Szczegóły dostępne w dzienniku elektronicznym Librus Synergia.

Zmodyfikowany PLAN ZAJĘĆ na czas kształcenia na odległość

Praktyczne porady dla uczniów i rodziców klas V - VIII dotyczące kształcenia na odległość (z Poradnika opracowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej)

Uczniowie:

1. Samodzielnie (np. przez e-dziennik) lub z pomocą rodziców nawiązują kontakt z wychowawcą i nauczycielami.

2. W zależności od wieku i stopnia samodzielności w korzystaniu z narzędzi do kontaktu zdalnego - organizują naukę własną w domu.

3. Najlepsze efekty daje praca systematyczna!

4. Wszelkie wątpliwości co do formy, trybu czy treści nauczania uczniowie na bieżąco zgłaszają nauczycielom (samodzielnie lub prosząc o pośrednictwo

rodziców).

5. Czasu spędzonego przy komputerze nie należy niepotrzebnie przedłużać. Przerwy, nawet krótkie są obowiązkowe!

6. Należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa w pracy z komputerem i w Internecie.

7. Należy pamiętać o etykiecie językowej i kulturze w komunikacji z nauczycielami (zwroty grzecznościowe mile widziane!).

Rodzice:

1. Należy zachęcać dzieci do samodzielnej pracy.

2. Warto być w kontakcie z wychowawcą i nauczycielami: udostępnić swój numer

telefonu, adres e-mailowy, korzystać bardziej regularnie z dziennika elektronicznego, sprawdzać stronę internetową szkoły.

3. W miarę możliwości wspierać (ale nie wyręczać!) dzieci w wykonywaniu zadanych prac.

Praktyczne porady dla rodziców uczniów klas I-III dotyczące kształcenia na odległość (z Poradnika opracowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej)

Rodzicu!

Czas, w którym dziecko nie chodzi do szkoły, wykorzystaj z pożytkiem dla dziecka. Pozwól, by stało się ono bardziej samodzielne, lepiej zorganizowane, odpowiedzialne. Pobyt w domu stwarza dodatkowe możliwości wykorzystania czasu na rozmowy z dziećmi na interesujące je tematy. W ten sposób wzbogacasz ich słownictwo i wiedzę o świecie. Wykorzystaj pobyt w domu na wspólne czytanie książek, rozmawianie o nich, objaśnianie. Głośne czytanie oraz

słuchanie tekstu czytanego jest najlepszą metodą nauki czytania.

Próbuj włączać dzieci w możliwe do wykonania na ich poziomie wszelkie prace domowe, których przebieg można wzbogacać np. o aspekty matematyczne (obliczanie kalorii produktów użytych do wykonania ciasta, ważenie, odmierzanie, odliczanie), o aspekty związane z ochroną środowiska (np. segregacja śmieci i rozmowa o tym procesie) czy aspekty związane z rozumieniem własnych emocji (np. podczas gier planszowych doświadczanie radości zwycięstwa czy akceptowania przegranej).

Nauka w domu, to także możliwość realizowania rodzinnych projektów edukacyjnych, wspieranych przez nauczyciela.

Praktyczne porady dla  rodziców dzieci w wieku przedszkolnym dotyczące kształcenia na odległość (z Poradnika opracowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej)

Rodzicu!

Wykorzystaj czas, w którym dziecko nie chodzi do przedszkola, na większe usamodzielnienie swojego dziecka – oczekuj od niego większej pomocy przy codziennych czynnościach w domu np. podczas przygotowywania posiłków, sprzątania, czy nawet podczas wykonywania w swoim tempie czynności związanych z ubieraniem się, przygotowaniem do snu, w których bardzo często, z powodu pośpiechu, dzieci są wyręczane.

Wykorzystaj pobyt dziecka w domu na rozmowy z nim na różnorodne tematy. W ten sposób będziesz wzbogacał słownictwo swojego dziecka.

Znajdź czas na czytanie dzieciom i z dziećmi.

Kształcenie na odległość - poradnik

"Porady dla rodziców na czas nauki w domu i nie tylko"

Szanowni Rodzice!

Zmodyfikowany PLAN ZAJĘĆ na czas kształcenia na odległość

Uczniowie:

1. Samodzielnie (np. przez e-dziennik) lub z pomocą rodziców nawiązują kontakt

z wychowawcą i nauczycielami.

2. W zależności od wieku i stopnia samodzielności w korzystaniu z narzędzi do

kontaktu zdalnego - organizują naukę własną w domu.

3. Najlepsze efekty daje praca systematyczna!

4. Wszelkie wątpliwości co do formy, trybu czy treści nauczania uczniowie na

bieżąco zgłaszają nauczycielom (samodzielnie lub prosząc o pośrednictwo

rodziców).

nawet krótkie są obowiązkowe!

6. Należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa w pracy z komputerem

i w Internecie.

7. Należy pamiętać o etykiecie językowej i kulturze w komunikacji

z nauczycielami (zwroty grzecznościowe mile widziane!).

1. Należy zachęcać dzieci do samodzielnej pracy.

2. Warto być w kontakcie z wychowawcą i nauczycielami: udostępnić swój numer

sprawdzać stronę internetową szkoły.

Rodzicu!

słuchanie tekstu czytanego jest najlepszą metodą nauki czytania.

których przebieg można wzbogacać np. o aspekty matematyczne (obliczanie kalorii

radości zwycięstwa czy akceptowania przegranej).

wspieranych przez nauczyciela.

Rodzicu!

bardzo często, z powodu pośpiechu, dzieci są wyręczane. Wykorzystaj pobyt dziecka w domu

swojego dziecka. Znajdź czas na czytanie dzieciom i z dziećmi. Korzystaj z edukacyjnych programów telewizyjnych, zaproponuj dziecku gry planszowe czy zabawy i gry zręcznościowe. Korzystaj z porad i propozycji nauczyciela. Nie unikaj kontaktu z nim. Pytaj o wszystko i dziel się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi dziecka. W sytuacji zawieszenia pracy przedszkoli i szkół, to na Tobie i nauczycielu spoczywa odpowiedzialność za edukowanie dziecka i stwarzanie mu warunków do wszechstronnego rozwoju. Dziecko w domu powinno, tak jak w przedszkolu, bawić się samodzielnie swoimi zabawkami, konstruować, układać, sprzątać, czuć się bezpieczne i swobodne w swej aktywności. Powinno także ruszać się i wykonywać wiele prostych ćwiczeń gimnastycznych.

Kształcenie na odległość - poradnik

"Porady dla rodziców na czas nauki w domu i nie tylko"

KSZTAŁCENIE NA ODLEGŁOŚĆ