03 marca 2024
Sztandar Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II w Miodnicy na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Grobie Nieznanego Żołnierza - byliśmy tam !

Dzięki bardzo dobrej współpracy Pana Dyrektora Krzysztof Bugajny z działaczką społeczną i samorządowcem Panią Małgorzata Gośniowska-Kola - będącą zarazem współzałożycielką i prezesem Stowarzyszenia Huta Pieniacka - udało się przeprowadzić świetnie zorganizowaną, dwudniową i darmową wycieczkę do Warszawy .

Nie była to jednak zwykła wycieczka do polskiej stolicy, lecz doświadczenie zetknięcia się naszych podopiecznych z żywą historią, gdyż: „Najważniejsza jest prawda! Nie wolno zapomnieć nam o tym, co w Hucie uczyniono Polakom”. Stowarzyszenie Huta Pieniacka upamiętnia bowiem zbrodnie dokonane przez bandy UPA na Polakach w tej właśnie miejscowości 28 lutego 1944 roku oraz na ziemi lwowskiej. Niektóre z tych rodzin przeżyły te straszliwe wydarzenia i zostały potem przesiedlone w różne miejsca na terenie Polski, w tym również do samej Miodnicy, gdzie mieści się nasz placówka. Nasz Patron św. Jan Paweł II był zawsze gorącym zwolennikiem polsko-ukraińskiego pojednania, pragnąc po chrześcijańsku - "Nigdy więcej wojny!" - ażeby te historyczne wydarzenia pozostały ostrzeżeniem dla społeczeństw, dokąd prowadzi nienawiść, a przed czym chroni miłość .

Uczestnicy wyjazdu wzięli udział m.in. w uroczystej Mszy Świętej, w Katedra Polowa Wojska Polskiego w Warszawie, złożeniu kwiatów na Plac marsz. Józefa Piłsudskiego w Warszawie, zwiedzaniu Muzeum Historii Polski czy Muzeum Żołnierzy Wyklętych .

W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie klasy VII naszej szkoły wraz ze swoim wychowawcą Panem Mariusz Łosyk, kierownikiem wycieczki. Serdecznie dziękujemy Pani prezes Małgorzacie Gośniewskiej-Koli za umożliwienie nam tego wyjazdu .

WYCIECZKA DO WARSZAWY