14 listopada 2019

Wszyscy uczniowie naszej szkoły wzięli udział w przedstawieniu „Strach ma wielkie oczy” w wykonaniu aktorów z teatru Fundacja Grupa T z Torunia. Fascynująca przygoda rozgrywała się w owadzim świecie. Piegowata razem z przyjacielem Żądełkiem byli prześladowani przez Karalucha Ohydka. Sytuacja z pozoru niewinna zaczęła wymykać się spod kontroli i wyrządzać coraz więcej szkód. Nasi bohaterowie nie wiedząc, co robić, wyruszyli na poszukiwanie Skrzata Szypułki w nadziei znalezienia magicznego rozwiązania sytuacji. Naszym małym przyjaciołom udało się w końcu zwycięsko wyjść z opresji, ale to nie magia okazała skuteczna…

W spektaklu poruszony został problem uzależnień, przemocy i agresji. Przemoc psychiczna i fizyczna jest szczególnie groźna: powoduje efekt kuli śnieżnej, przez co często współwinni są także ci, którzy nie zgadzają się na nią, jednak nie reagują. Oprawcy czują się dzięki temu bezkarni a osoby prześladowane nie wiedzą jak zmierzyć się z problemem. Aby uporać się z trudną sytuacją dzieci i młodzież często sięgają po używki. Aktorzy pokazali, że kluczem do rozwiązania sprawy jest przerwanie milczenia i zwrócenie się o pomoc, że nauczyciel, czy osoba dorosła jest przyjacielem, który może pomóc wyjść z opresji. Ponadto wskazali, co robić, kiedy jesteśmy świadkami przemocy.

To piękne, ale i zabawne przedstawienie dało dzieciom dużą porcję walorów edukacyjnych i zarazem było dla nich niepowtarzalną okazją do bezpośredniej zabawy z aktorami. Cała gama oryginalnych bohaterów, wartka akcja i forma kabaretowa zapewniły niesamowite widowisko.

"STRACH MA WIELKIE OCZY" - PRZEDSTAWIENIE PROFILAKTYCZNE