13 czerwca 2018

13 czerwca uczniowie kl.IV-VII wybrali się na wycieczkę do Żagania. Odwiedzili Muzeum Obozów Jenieckich, gdzie z zainteresowaniem wysłuchali informacji z czasów II wojny światowej, poznali szczegóły tzw. Wielkiej Ucieczki oraz operacji „Drewniany koń”. Zwiedzali Opactwo Kanoników Regularnych, gdzie między innymi mogli zobaczyć wspaniałe zbiory biblioteki poaudustiańskiej ze starodrukami, malownicze freski, sarkofagi z relikwiami świętych oraz przekonać się na własne uszy jaki efekt daje tzw. „sklepienie szeptane”.  Ostatnim punktem programu wycieczki była Wieża Widokowa znajdująca się w wieży po dawnym ewangelickim Kościele Łaski. Okazało się, że wdrapanie się na ponad siedemdziesięciometrową wieżę i pokonanie około 200 (wg obliczeń uczniów) stopni schodów nie było wcale dla wszystkich takie proste. Z wieży można było podziwiać przepiękną panoramę Żagania i okolic (mimo, że dzień nie należał do słonecznych). Kierując się z Rynku na Wieżę uczniowie obejrzeli legendarny „dom pod barankiem”, wieżę dawnego ratusza, pomnik Jana Keplera, pomnik Niedźwiedzia Wojtka, dawny pałac administracji księstwa Żagańskiego – dziś Sąd Rejonowy, dawny pałac księżnej Bironowej tzw. Dom Wdowi – dziś Urząd Miasta, zespół pofranciszkański i pozostałości murów miejskich. Kolejne zabytki i ciekawe miejsca Żagania planujemy odwiedzić we wrześniu w nowym roku szkolnym.

Anna Kuczak

POZNAJEMY HISTORIĘ REGIONALNĄ - WYCIECZKA DO ŻAGANIA