25 lutego 2023
Dopiero, co informowaliśmy o inicjatywie drużyny harcerskiej "Sparta Miodnica" związanej z Dniem Myśli Braterskiej, ale prawdziwie wymagające wydarzenie - jakim był rajd z okazji tegoż dnia - dopiero miało się rozegrać. I tak w dniu wczorajszym, tuż po przyjeździe i zakwaterowaniu drużyn harcerskich w Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 w Żaganiu miało miejsce uroczyste powitanie przybyłych uczestników przez Panią komendant Emilia Drgas, jak też odczytanie rozkazu wraz z przekazaniem zadań obowiązujących drużyny w trakcie pierwszego dnia niniejszego biwaku.

Jeśli idzie o miodniczańską drużynę to była ona podzielona pod względem wiekowym na starszą (w składzie: Lena Sowińska, Jakub Wardyn, Nina Erdman, Martyna Jeżak) i młodszą (Oliwia Ślebioda, Szymon Chabiniak, Dominik Nowak). Niewielka różnica w wieku, jednak niekoniecznie w wymaganiach, bowiem trasa młodszych druhów pokonywana była na obszarze szkoły, podczas gdy trasa starszych biegła już ciemnym lasem, bowiem zadania rozgrywały się w nocy! Rzecz jasna były kamizelki odblaskowe, latarki i wszelki potrzebny sprzęt, a także mnóstwo czuwającej nad bezpieczeństwem harcerskiej braci.

Jedynie wzmiankując odnotujmy, iż odbyły się m.in. zadania wymagające pracy w sieci Internet, zadania związane z trasą w szkole, a w tym porządkowanie w kolejności chronologicznej, rozszyfrowywanie, dopasowywanie opisów do osoby, łowienie symboli i ich nazw z dobieraniem w pary, kompletowanie munduru #ZHP czy wiązanie węzła przyjaźni na chuście swej drużyny...

Po zakończonych zadaniach przyszła pora na zagrzanie się w ciepłej szkole podczas wspólnej kolacji, jednak nie oznaczało to końca dnia, bowiem po posiłku miały jeszcze miejsce okołoszkolne zabawy, tj. różnorodne pląsy i harcerskie śpiewogranie; zaś później drużyny zgromadziły się na tzw. "świecowisko", a więc swoisty płomień przy którym w ogniu świec kontynuowano harcerskie okrzyki i pląsy, jak też reprezentowano drużyny, a nawet odbył się przygotowany wcześniej przez grupę harcerzy artystyczny występ.

Ostatecznie nadszedł czas na ciszę nocną, choć 7:00 rano dnia dzisiejszego oznaczała już poranną zaprawę, jak i zasłużone śniadanie. Dalej apel i przekazanie rozkazu przez komendantkę Panią Emilię, jak też zapoznanie się z następną porcją zadań, by móc zdobyć odznakę "Dnia Myśli Braterskiej". Po przygotowaniu wymarszu drużyny udały się, by zwiedzać Muzeum Obozów Jenieckich / P.O.W. Camps Museum w Żaganiu, które poświęcone jest martyrologii alianckich jeńców wojennych ( więcej na: https://muzeum.zagan.pl/stalag-luft-3/ ). Ponadto także w drodze powrotnej do szkoły pojawiło się zadanie związane z odnalezieniem konkretnych punktów i znajdujących się tamże krótkich sentencji, których ważkie myśli odnaleźć można pośród załączonej poniżej relacji zdjęciowej. Ostatnie zadanie odbyło się już na szkolnej świetlicy, a sprowadzało się do stworzenia papierowego tulipana.

Później jeszcze ostatni, wspólny posiłek i apel reasumujący całokształt biwaku, w trakcie którego Pani komendant wręczyła drużynom zasłużone dyplomy, a podczas serdecznych gratulacji również i same odznaki, o które tak dzielnie walczyły wszystkie ze zgromadzonych drużyn!

Wszystkim osobom młodszym i starszym, odnajdującym się w tekście i na zdjęciach - bądź też nie, choć jednak obecnym lub zaangażowanym w realizację wydarzenia - serdecznie dziękujemy. Dziękujemy nade wszystko organizatorowi Hufiec Żary ZHP, personelowi kierowniczemu i przygotowującemu placówkę Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 w Żaganiu, komendantce hufca Pani Emilii Drgas, wszystkim obecnym instruktorom, drużynowym, naszemu drużynowemu "Sparta Miodnica" Panu Mariusz Łosyk oraz rzecz jasna wszystkim druhom i drużynom, tj.: 6 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska ''Animus"; WDH Błyskawica z Żagania; WDH Wielcy Poszukiwacze Przygód; 12 Drużyna Harcerska "Szare Wilki"; 4 DSH "Watra"; Drużyna Harcerska "Wiatrołapki" i 11 DH Wilcze Bractwo BRODY. Raz jeszcze dziękujemy za świetnie zorganizowaną hufcową nocówkę i do zobaczenia na harcerskim szlaku.
CZUWAJ!

NOCÓWKA