16 września 2022

W dniu dzisiejszym PSP Miodnica brała udział w corocznej akcji wspólnego czytania pt. "Narodowe Czytanie" organizowanej od ponad dekady przez Prezydenta RP.

W tym roku Pan Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda skierował - odczytane w naszej szkole przez Panią Dorotę Dobias - przesłanie, które tradycyjnie zachęca do współtworzenia akcji, a którego reprezentacyjny fragment zamieszczamy w niniejszym miejscu:

"Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą".

Akcję czytelniczą obejmującą "Ballady i Romanse" narodowego wieszcza udało się przeprowadzić dzięki gorliwemu zaangażowaniu dzieci z klas: IV (Hubert Ślebioda, Allan Myszka, Róża Gąska), VI (Jakub Bukna, Jakub Furtak, Dominik Nowak) oraz VIII (Martyna Jeżak, Lena Sowińska, Karolina Oleksy); zaś przygotowaniem tak szkolnej akcji, jak młodych czytelników zajęły się Panie polonistki: Dorota Dobias oraz Renata Dziurdzia-Pernal. Tymczasem utwory, które zostały zaprezentowane to: "Powrót taty", "Pani Twardowska", a także "Świtezianka". Poniżej znajduje się relacja zdjęciowa ujmująca całość wydarzenia.

Na zakończenie podsumowujący wydarzenie głos zabrał Pan Dyrektor Krzysztof Bugajny, ponownie przywołując oraz twórczo rozwijając istotne zagadnienia obecne w - odczytywanym u początku - liście Pana Prezydenta Andrzeja Dudy, a także dziękując za całokształt organizacyjny zaangażowanym w tą wyjątkową, gdyż objętą patronatem Pary Prezydenckiej akcję.

Wszystkim osobom z naszej szkoły serdecznie dziękujemy za przygotowanie oraz włączenie się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania!

CZYTANIE NARODOWE