15 września 2016

Dzieci oddziału przedszkolnego i uczniowie klas II - VI uczestniczyli w lekcji przyrodniczo - historycznej na świeżym powietrzu, którą poprowadzili leśnicy z Nadleśnictwa Krzystkowice: Pani Gabriela Ostrowska, Pan Krzysztof Con, Pan Karol Zawal oraz Pan Grzegorz Staniszewski. Zajęcia odbyły się na terenie lasu w Gorzupi. Najpierw udaliśmy się na miejsce, gdzie stoi historyczny kamień z XVIII w. upamiętniający Lasy Księstwa Żagańskiego. Historię kamienia przybliżył dzieciom regionalista Pan Stanisław Byczkowski. Następnie poszliśmy na spacer po lesie wzdłuż wału przeciwpowodziowego na Bobrze. Doszliśmy do Czarnego Stawu, gdzie zobaczyliśmy "efekty pracy" bobrów. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się przy pomniku przyrody. Jest nim dąb szypułkowy o nazwie "Edek". Dowiedzieliśmy się także czym jest las zachowawczy. Wycieczkę zakończyło wspólne ognisko z pyszną kiełbasą od Sołtysa i Rady Sołeckiej z Gorzupi i słodki poczęstunek. Wśród chętnych uczniów przeprowadzono konkursy wiedzy zdobytej podczas wycieczki i rozdano nagrody ufundowane przez Nadleśnictwo Krzystkowice. W wolnym czasie dzieci bawiły się i grały w piłkę. Piękna pogoda i dobry humor wszystkim dopisały. Spędziliśmy czas w miłej atmosferze.

Dorota Dobias

LEKCJA W LESIE